Kora tavasszal Kecskeméten meghirdették a kutyák ivartalanítási akcióját. A siker nyomán a szervezők országos megmozdulást kezdeményeztek Tőzsér Judit, a Mentsvár az Állatokért és Környezetünkért Alapítvány elnökének irányításával. A kezdeményezésben részt vett Lorászkó Gábor, a Magyar Állatorvosi Kamara Állatvédelmi Bizottságának elnöke, Birgit Lewe, a Mentsvár Alapítvány német testvérszervezetének, a Photenhilfe-Europa Egyesületnek az elnöke és Izsák Gábor, az egyesület magyarországi képviselője. Az akció lebonyolítása során a Magyar Állatorvosi Kamara száz kutya ivartalanítását vállalja, és a Szent István Egyetem Állatorvosi Karán a hallgatók bevonásával végzik el a beavatkozást.
A befogadott kóbor ebeket karantén után hirdetésekkel, interneten és más lehetséges módon igyekeznek elhelyezni az állatvédők. Képünk illusztráció. Fotó: Albert Péter
Az akcióhoz a német Photenhilfe-Europa Egyesület ezerötszáz euróval járult hozzá, és a jövőben is folyamatos adománygyűjtéssel támogatja az alapítvány munkáját. Az Állatorvosi Egyetemen az ivartalanításon túl a kutyákon elvégzik a száj- és fülüregi vizsgálatokat, továbbá a daganatos megbetegedések gyógyításában is segítséget nyújtanak. A műtét utáni varratszedésig az egyetemen lábadozhatnak majd a kutyusok. Az állatvédőknek kizárólag az oda- és a visszaszállításról kell gondoskodni.
A kezdeményezéshez a hatvani Kutyaszív Alapítvány is csatlakozott. Rudas Aranka, a kuratórium elnöke elmondta: noha nem dúskálnak a javakban munkájukat ugyanis sem magánszemélyek, sem az önkormányzatok nem támogatják , viszonylag rövid működésük alatt már 220-nál is több kutyust juttattak gazdához. A befogott kóbor ebeket 15 napig karanténban tartják egy panzióban, majd hirdetésekkel, az interneten és minden más lehetséges módon igyekeznek elhelyezni őket. Aranka arról beszélt, hogy ez főleg a nagy testű négylábúak esetében nehézkes, mert az étkezésük többe kerül.
Utóbbiakat szívességből más települések menhelyei fogadják be. Bárcsak Hatvanban is lenne végre egy menhely fogalmazta meg óhaját. Az ivartalanítási akció keretében egyébként a Mentsvár Alapítvány és az orvostudományi egyetem öt hatvani kutya díjmentes műtétjét vállalta.
Szélmalomharc az állattartói felelőtlenséggel
Az állatvédők szélmalomharcot vívnak a felelőtlenséggel hangsúlyozta Rudas Aranka. Nagyon nehezen képesek tudatosítani az emberekben, hogy a kutyák szaporítása a tenyésztőkre tartozik, ezért a hobbiállatok esetében nem tanácsos az otthoni népesedés elősegítése. Ennek következményei ugyanis az utcára bocsátott kóbor ebek lesznek, amelyek sok település életét megkeserítik. A megoldás a szaporításra nem szánt állatok esetében az ivartalanítás lenne, a szukák és a kanok esetében egyaránt. Az utóbbiak nemzőképtelenné tétele az olcsóbb megoldás, mivel a beavatkozás többnyire lézerrel történik, míg a nőstényeknél műtétre van szükség. A szakemberek szerint a vemhes szukát is lehet ivartalanítani egészen félidős koráig ha már a szemünk láttára megtörtént a baj.