Hasznos tippek gazdiknak a tűzijáték idejére!

A szökéseket viszonylag könnyen meggátolhatjuk, ha arra a néhány órára elzárjuk kedvenceinket egy olyan helyre, ahol biztonságban érzi magát.

Először is mi az amit semmiképp ne tegyünk akár tűzijáték, akár nagyobb viharok idején:

– Ne kössük meg a kutyát a kertben! Ilyenkor a kutya menekülni akar, pánikszerű félelem lesz úrrá rajta és a legősibb ösztönök egyike a “fuss” érvényesülne. A kikötött állatban a pánik fokozódik és mindent megtesz azért, hogy elfuthasson. Elrágja a kötelet, eltépi a láncot, még saját magának is súlyos sérülést okozhat.

– Ne bújjunk vele össze egy eldugott sarokban – pl fürdőszobában – egy pokróc alá! Elsőre talán vicces a leírt szituáció, de nem egy gazditól hallottam ezt mint megoldás a kutya félelmeire. De mit vesz le ebből a kutya? A gazdi itt van, ő is fél, én is félek, és ez jó. Tehát megerősítést kap a hibás viselkedés és nem, hogy elmúlna, de idővel fokozódik és már kisebb zajokra is hasonló pánikreakció alakul ki.

– Az sem jó ötlet, hogy kutyát odahívjuk magunk mellé és simogatjuk, nyugtatgatjuk. Ilyenkor a félelemre dicsérünk rá és a kutyánk hamar rájön, hogy ha fél akkor több törődést, több foglalkozást kap, tehát megéri félnie a vihartól, tűzijátéktól.

Fokozatosan hozzá lehet szoktatni a kutyát a zajokhoz. Még a nagy zajok előtt, nap közben menjünk el sétálni a kutyával, egy jól, feszesen feltett hámmal vagy erős nyakörvvel amiből nem tud kibújni, esetleg vigyünk magunkkal kis harapnivalót és a kutyának egy kevés jutalomfalatot. Vigyük olyan helyre, ahol kicsit zajosabb a környezet az átlagnál, így már egy picit hozzászokik az esti hangokhoz.

Fontos, hogy mi is érezzük jól magunkat, falatozzunk kicsit, mivel az étkezést az állatok mindig a nyugalommal párosítják össze, hiszen enni csak biztonságos környezetben lehet.

Minden „egészséges” kutya-gazdi kapcsolatban a kutya figyeli a gazdi reakcióit egyes történések alakalmával. Ha rajtunk azt látja a kutya, hogy nyugodtan viselkedünk ilyen helyzetben, akkor szép lassan ő is lehiggad. Ha kutyánk jól viselkedik, nem mutat rettegést, félelemet, vagy csak kevéssé fél mint eddig, akkor egy-egy simogatással, esetleg jutalomfalattal dicsérjünk rá a kívánt magatartásra.

Nem egyik percről a másikra várható a változás és sok törődést és odafigyelést igényel az efféle zajokhoz, ingerekhez való szoktatás, de mindenképp érdemes nekifogni a kutyánk érdekében.

Ha erről már lekéstünk, akkor ha tehetjük maradjunk otthon a kutyával, engedjük be a lakásba, de ne pátyolgassuk, inkább viselkedjünk természetesen. Itt is jutalmazzuk a helyes viselkedést.

Ha megtörtént a baj, az elveszett kisállatokat érdemes a lakhely legalább 10 km-es körzetében keresni, hiszen az ijedt állat rövid idő alatt nagy távok megtételére is képes.

Forrás: allatisztorik.hu